Kolejna wspólnota, nad którą zaczęliśmy badania, to Bractwo św. Józefa. Zostało ono erygowane 1 maja 2012 roku w Jemielnicy, choć jego korzenie sięgają XVII wieku. Pierwsze takie bractwo powstało na Dolnym Śląsku 19 marca 1669 r. przy opactwie cysterskim w Krzeszowie. Jego inicjatorem był opat BERNARD ROSA (1624–1696). Na Górnym Śląsku zostało założone 19 marca 1675 r. przy klasztorze cystersów w Jemielnicy. Założycielem tej konfraterni był opat CASPARUS IGNATIUS BARTHOLOMÄUS (zm. 18 stycznia 1694 r.). Jeszcze tego samego roku, 6 grudnia, jemielnickie bractwo zostało potwierdzone przez papieża KLE-MENSA X (1670-1676).
Cele, dla których założono bractwo w Jemielnicy, były jasno określone. Po pierwsze, chodziło o rozwijanie nabożeństwa do św. Józefa, wzrost miłości do niego i przymnażanie mu chwały. Po drugie, dla uproszenia za jego przyczyną szczęśliwej godziny śmierci. Po trzecie, aby za jego wstawiennictwem zwracać się do Boga w różnych potrzebach. Bardzo silnym motywem wstępowania do konfraterni było uproszenie dobrej śmierci. Ludziom żyjącym w XVII w. myśl o śmierci była bliska, czego przyczynę należy upatrywać w wojnie trzydziestoletniej (1618-1648), potopie szwedzkim, ciągłym zagrożeniu tureckim, głodzie i epidemiach dziesiątkujących miasta i wsie. W pierwszym roku istnienia bractwa zapisało się do niego ok. 1030 osób.
1 maja br., w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Robotnika, odbyło się coroczne spotkanie członków Bractwa w Jemielnicy. Mszy św. Przewodniczył ks.bp Waldemar Musioł. Od chwili erygowania Bractwa jest on jego rektorem i zachował tę funkcję także po wyświęceniu na biskupa niecałe pół roku temu. Podczas nabożeństwa majowego przyjęto w ich szeregi 63 nowych członków z ponad 20 parafii diecezji opolskiej co oznacza, że w sumie wspólnota liczy obecnie 1014 mężczyzn.
Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację ze spotkania. Badania nad Bractwem rozpoczniemy w czerwcu br.