Skip to main content

W pierwszą sobotę lutego 2023 udaliśmy się na Jasną Górę, by rozpocząć badania jakościowe na Bractwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Początki wspólnoty sięgają 1718 roku, kiedy to z inicjatywy paulinów dokonano pierwszej koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Pierwotnie bractwo nosiło nazwę Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej i Znalezienia Krzyża Świętego. Zostało powołane do istnienia przez papieża Klemensa XI. Współcześnie bractwo zostało reaktywowane przez generała Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika o. Izydora Matuszewskiego OSPPE dekretem z dnia 24 kwietnia 2013 roku. Przyjęło wtedy nazwę Bractwo Najświętszej Maryi Panny i Królowej Polski. Patronat nad reaktywowaną wspólnotą przejął metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 

Członkowie bractwa szerzą kult Matki Bożej Częstochowskiej w różnych częściach Polaki, a także zagranicą naszej ojczyzny. Co miesiąc, w pierwszą sobotę miesiąca, spotykają się na Jasnej Górze. W  tym czasie, podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 18:30 przed Cudownym Obrazem, uczestnicy spotkania mają możliwość złożenia Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Idea zawierzenia rozszerzana jest także w innych parafiach oraz sanktuariach maryjnych. W ten sposób powoli tworzą się lokalne środowiska czerpiące z duchowości Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. 

Wspólna skupia również wokół siebie osoby samotne w wieku 25-40 lat pragnące poznać osobę, z którą mogłyby zawrzeć związek małżeński. Grupa ta nazwana została „Niespokojni nadzieją”. W ramach pierwszosobotnich spotkań organizowane są dla nich oddzielne spotkania duchowo-integracyjne. 

Bractwo troszczy się o formację swoich członków poprzez organizację rekolekcji oraz pielgrzymek do różnych miejsc kultu maryjnego. 

Spotkanie z członkami bractwa pozwoliło na zebranie materiałów do badań zgodnie z celami projektu, a także poznać z bliska ich członków i zapoznać się z jego działalnością.